La câțiva kilometri de Santa Cruz de Tenerife, pe coasta sudică a insulei, o siluetă de beton a dominat peisajul timp de o jumătate de secol. Pentru localnici, era simplu: el hotel fantasma. Pentru turiștii pasionați de locuri abandonate, devenise un punct de atracție clandestin. Pentru autorități, însă, era o problemă juridică și de siguranță publică ce trebuia, în cele din urmă, rezolvată.
În 2026, după peste 50 de ani de abandon, a început demolarea celebrului Hotel Añaza, un proiect turistic cu 22 de etaje care nu a găzduit niciodată niciun oaspete.
741 de camere, zero autorizații
Construit în 1973, în plin avânt al turismului din Insulele Canare, hotelul fusese gândit ca un complex impresionant, cu 741 de camere și facilități moderne pentru epocă. Tenerife devenea deja o destinație căutată de europeni în căutare de soare permanent, iar investițiile imobiliare se înmulțeau.
Doar că proiectul a pornit cu un viciu fundamental: lipsa autorizațiilor legale solide. Investitorul ar fi rămas fără fonduri la scurt timp după ridicarea structurii principale și a părăsit insula. Construcția a fost abandonată în 1975, fără a fi finalizată sau legalizată vreodată.
Din acel moment, clădirea a devenit o prezență stranie — o promisiune de prosperitate turistică transformată într-o ruină uriașă de beton, expusă vânturilor Atlanticului.

De la ambiție turistică la simbol al eșecului
În timp, hotelul a devenit un magnet pentru exploratori urbani, fotografi și amatori de adrenalină. Deși autoritățile au montat garduri înalte de patru metri și au aplicat amenzi de până la 500 de euro pentru acces ilegal, clădirea nu a putut fi complet izolată.
În interiorul ei au avut loc numeroase accidente. Activitățile de tip parkour, escaladările improvizate sau simplele incursiuni nocturne au transformat ruina într-un loc periculos. În total, cinci persoane și-au pierdut viața aici de-a lungul anilor. În 2025, o adolescentă de 13 ani a căzut în gol după ce pătrunsese ilegal în imobil — un episod care a reaprins presiunea publică pentru demolare.
Hotelul Añaza devenise, astfel, nu doar o relicvă a unui boom imobiliar eșuat, ci și un simbol al neglijenței administrative și al hazardului.
900 de proprietari și o clădire fără valoare
Poate cel mai surprinzător detaliu este situația juridică a imobilului. În acte figurau aproximativ 900 de proprietari, mulți dintre ei investitori străini care cumpăraseră unități sau fracțiuni în proiectul inițial.
Suprafața totală a clădirii este de aproximativ 2.350 de metri pătrați. Cu toate acestea, din cauza statutului juridic incert și a degradării avansate, valoarea estimată ajunsese la doar 48.000 de euro — o sumă infimă raportată la ambițiile inițiale.
Autoritățile spaniole au început procedurile de expropriere încă din 2016, argumentând că imobilul nu mai avea nicio funcție socială și reprezenta un pericol real pentru siguranța publică.
O demolare complicată și costisitoare
Costul total al demolării este estimat la 2,3 milioane de euro, sumă suportată integral din bugetul statului spaniol.
Procesul este complex din mai multe motive:
- amplasarea pe un teren abrupt, aproape de coastă;
- structura masivă din beton armat;
- prezența azbestului și a altor materiale periculoase în construcție.
Demolarea necesită echipe specializate și măsuri stricte de protecție a mediului. Autoritățile estimează că lucrările vor fi finalizate până în 2027.
Sfârșitul unei legende urbane din Canare
Odată cu dispariția hotelului Añaza, Tenerife pierde una dintre cele mai cunoscute clădiri abandonate ale arhipelagului. Timp de decenii, silueta sa a fost fotografiată, filmată și explorată, devenind parte din imaginarul local.
Dar dincolo de fascinația ruinelor, povestea hotelului-fantomă este și un avertisment. Ea vorbește despre excesele dezvoltării turistice din anii ’70, despre investiții fără fundament legal și despre costurile pe care societatea le plătește atunci când planificarea urbană este ignorată.
Astăzi, locul unde se ridica structura de beton ar putea deveni, în timp, un spațiu reintegrat în peisajul natural al insulei. Iar hotelul care nu a primit niciodată turiști rămâne o filă aparte din istoria recentă a turismului din Insulele Canare.